W dniach 7-9.06.18 w Iławie nad Jeziorakiem odbyły się III Regaty IT. W Informatycznych Mistrzostwach Polski w Żeglarstwie walczyło prawie 80 osób. Partnerem wydarzenia była firma Henri Lloyd, a nad organizacją czuwała tradycyjnie firma Sailing Event. Był to piękny słoneczny weekend – przy słabym wietrze, ale w świetnym towarzystwie!

Pierwszego dnia Jeziorak pokazał się z bardzo spokojnej strony. Wiatr był słaby, ale udało nam się rozegrać 4 wyścigi, w tym nowość –  krótki wyścig na wiatr, tzw. „sprint”,  którego wynik punktowy liczony był podwójnie. Od początku było jasne, że walka o podium będzie toczyła się między BlueSoft –  wicemistrzem z 2017 roku (sternik – Piotr Sikorski) a Unisoft (sternik Łukasz Ławicki) i Microstrategy (sternik Krzysztof Urbaniak). Wszystkie załogi żeglowały jednak z dużym zaangażowaniem. Uczestnicy musieli zmierzyć się ze specyficznymi warunkami, jakie panują na Jezioraku. Zalesione brzegi, niezliczone zatoczki i wysepki sprawiają, że w każdej chwili wiatr może zmienić kierunek.

Wieczorem czekał wszystkich pełen wrażeń „Yacht Club Banquet” w hotelu Port 110. Na parkiecie atmosferę rozgrzewał Krzysztof „Sax” Sandecki. Tuż przed salą bankietową stały w rzędzie zacumowane jachty. Skorzystaliśmy z pięknej pogody i „miniregaty” zostały rozegrane pod gołym niebem. Zabawa trwała do świtu!

Drugiego dnia regat załogi zeszły na wodę, ale wiatr kazał na siebie czekać. Uprzyjemnialiśmy więc sobie czas kąpielami w jeziorze i opalaniem na pokładach jachtów. W końcu sędzia rozpoczął procedurę startową i przy słabym oraz zmiennym wietrze rozegraliśmy jeden wyścig, który zamknął końcową klasyfikację. Zanim jednak dopłynęli na metę, uczestnicy wzięli udział w konkurencji zaliczanej do konkursu na „Najbardziej Wszechstronną Załogę” czyli „Wyścig w przebraniu”.

Po zakończeniu regat wszyscy dotarli na malowniczą polanę, gdzie przygotowane było ognisko i zastawione lokalnymi przysmakami stoły. W cieniu drzew czekały na strudzonych żeglarzy koce piknikowe i leżaki. Ponieważ prognoza nie dawała nadziei na kolejne wyścigi, „Piknik nad jeziorem” potrwał dłużej niż planowano. Wszyscy cieszyli się pięknymi widokami i wspaniałą pogodą.

Po powrocie do hotelu Port110 odbyła się ceremonia zakończenia regat.  Wymarzona stautetka przechodnia RegatIT trafiła do załogi Bluesoft. Najbardziej Wszechstronną Załogą została IBM2. Przyznano również specjalne nagrody – Najsympatyczniejszą Żeglarką została  Natalia Gawłowska z Polcom 2, a Najlepszym Żeglarzem Marek Borówka z IBM1.

Tego wieczora czekały nas jeszcze tańce pod gołym na Jazz Sunset Party. Z pływającego pomostu przed restauracją podziwialiśmy, jak słońce chowa się za wyspę Wielka Żuława. Gdy zapadł zmrok, rozstawiliśmy Kino Letnie, aby obejrzeć zdjęcia z dwóch dni żeglarskich zmagań.

Cieszymy się, że Regaty IT rozwijają się, startuje coraz więcej jachtów, a oprawa imprez towarzyszących jest coraz bogatsza. Goście byli zachwyceni Iławą i Jeziorakiem. Chwalili również możliwość dojazdu na imprezę pociągiem. Dziękujemy wszystkim za sportowe emocje na wodzie i wspaniałą atmosferę na brzegu. Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się w jeszcze większym gronie!

 

Wyniki

 1. Bluesoft
 2. Unisoft
 3. MicroStrategy
 4. Kmd
 5. Microsoft
 6. Polcom 2
 7. Koncept
 8. IBM 1
 9. It Kontrakt
 10. IBM 4
 11. IBM 2
 12. Polcom 1
 13. IBM 3
 14. Kotrak
 15. KMD 2
 16. Asseco